نمونه های موفق شهرک های سینمایی در دنیا


نمونه های موفق شهرک های سینمایی در دنیا

شهرک سینمایی چینه چیتا در ایتالیا(CINE CITTA STUDIO)

شهرک سینمایی چینه چیتا ی ایتالیا در نزدیکی شهر اساطیری رم واقع شده است.در سال 1937 ساخته شد و طی 83 سال فعالیت مستمر دوره های رکود و شکوه بسیاری را پشت سر گذاشته است. بالغ بر 3000 فیلم سینمایی طی 80 سال در این این شهرک  ساخته شده است در حقیقت چینه چیتا بخش مهمی از تاریخ سینمای دنیاست . امروزه علاوه بر اهمیت آن به عنوان یک شهرک سینمایی به بخشی از جاذبه توریستی شهر رم نیز تبدیل شده است.

بخش های مختلف شهرک

استودیو

این شهرک در سایتی به مساحت 400،000مترمربع ساخته شده است. چینه چیتا دارای  19استودیو فیلمبرداری  است که در کنار آنها فضاهایی چون253 دفتر کار و اتاق لباس ،16 استودیوی گریم ،3 سالن تمرین ،77 انبار وسایل و لباس و 40 انبار به صورت باکس های متحرک از قرار دارند.

مساحت استودیو ها بین 450 تا 3000 مترمربع هستند

BACKLOT

 بخش بسیار وسیعی در حدود 100،000 مترمربع با 4 مجموعه دکور دائمی که بخش هایی چون  رم باستان،بیت المقدس،فلورانس قرن 14 میلادی و نمای سنت پیتر را شامل می شوند از مهم ترین وجذاب ترین بخش های شهرک هستند.

بخش خدماتی- رفاهی

این بخش دارای کافه ،رستوران ، کتابفروشی و یک تور  نمایشگاهی دائمی در مورد تاریخ چینه چیتا و تولیدات مهم آن است.

بخش خدمات تخصصی چینه چیتا

چینه چیتا به معنای شهر سینماست از این رو هر آنچه در ساخت یک فیلم مورد نیاز است  یا در آنجا وجود دارد و یا تولید می شود. امکانات و نیروهای لازم برای ساخت دکور، امکانات و نیروهای متخصص برای فرآیند دیجیتال  پست پروداکشن و تجهیزات لازم برای تولیدات صوتی ، دپارتمان فیلمبرداری ونورپردازی و غیره

 

شهرک سینمایی کردا – مجارستان( Korda Studios)

استیج

این شهرک در نزدیکی بوداپست واقع شده است و دارای 6 استیج فیلمبرداری است که جمعا 15000 متر مربع از فضای شهرک را به خود اختصاص داده است بزرگترین استیج 6000 متر مربع مساحت دارد.که یکی از بزرگترین استیج های دنیا محسوب می شود.استیج ها دارای فضاهای جانبی چون دفاتر کار، اتاق های لباس و استودیوهای گریم است که مساحتی در حدود2800 مترمربع را به خود اختصاص دا ده است انبارها و کارگاه ها نیز از دیگر فضاهای جانبی استیج ها هستند و 7000 مترمربع فضا دارند .

BACKLOT

علاوه بر استیج، شهرک دارای BACKLOT  های دائمی  بسیار جذابی است این BACKLOT ها عبارتند از نیویورک بکلات ،رنسانس بکلات ، بکلات قرون وسطایی و پارک و دریاچه  هستند که در حدود100،000 مترمربع مساحت دارند  . بخشی نیز به مساحت 150،000 مترمربع زمین های خالی از ساخت و ساز می باشند که برای ساخت بکلات های مختلف می تواند مورد استفاده قرار گیرد. نیویورک بکلات بخشی از نیویورک را به طول 60 متر در دو طرف خیابان به همراه پیاده روهایی عریض ساخته اند که قابلیت چرخش دوربین در زوایای مختلف برای داشتن دید های متفاوت  را به کارگردان می دهد.

رنسانس بکلات برای یک مجموعه سریال تلویزیونی طراحی واجرا شد و بخش هایی از واتیکان تا فلورانس را در بر می گیرد 21 ساختمان معروف در این بکلات ساخته شده است.این شهر رنسانسی بیش از یک هکتار مساحت دارد وساختمان های آن دارای  سبک های مختلف معماری است.

بکلات دهکده ی قرون وسطایی نیز برای یک مجموعه سریال تلویزیونی طراحی واجرا شد.این دهکده به 12000مترمربع مساحت دارد و قرون 13 و 14 میلادی را نمایش می دهد.قرارگیری آن در مجاورت دریاچه و جنگل ،در واقع بهره گیری از پتانسیل طبیعی سایت برای ساخت دهکده ای قرون وسطایی است.

خدمات شهرک کردا

تمام خدمات تولیدی از تجهیزات و لوازم فیلمبرداری و صدابرداری تا اکسسوار صحنه در شهرک به گروه های فیلمسازی اجاره داده می شود .کارگاه های ساخت وتولید ، انبارها و  نیز فضاهای خدماتی نظیر دفاتر کار کوچک از اجزای جداناشدنی این شهرک ها هستند.خدمات پست پروداکشن نیز در این شهرک ارائه می شود.اجاره فضا برای برای برگزاری کنسرت ها و مراسم و یا برنامه های زنده تلویزیونی از دیگر امکانات شهرک کردا است.

 

شهرک سینمایی موس فیلم روسیه

از قدیمی ترین و بزرگترین استودیو های فیلمسازی اروپاست که در سال 1920 پایه گذاری شد و در دوره های زمانی مختلف دچار تحولات فراوانی شده است.این استودیو در شهر مسکو واقع شده است و در ردیف مجهزترین استودیو های سینمایی دنیا قرار دارد و طی 100 سال فعالیت خود لوکشین فیلم های مهم تاریخ سینما بوده است.

استیج

موس فیلم روسیه دارای 8 استیج بزرگ به مساحت 700-1800 متر مربع و 3 استیج کوچک به مساحت300-450 متر مربع و یک استیج کروماکی است.استیج ها مجهز به دفاتر کار ، اتاق های لباس و گریم هستند.انبارهای  اکسسوار و کارگاه های ساخت نظیر کارگاه های آهنگری ، نجاری و بنایی و قالبگیری وغیره از دیگر بخش های شهرک هستند.

BACKLOT

بکلات مسکوی قدیم و سن پترزبورگ در حدود 11000 مترمربع مساحت دارد و در سال 2003 ساخته شد.100 فیلم سینمایی ومجموعه ی تلویزیونی دراین مدت  در این دکورها فیلمبرداری شده اند.

خدمات موس فیلم

موس فیلم مجموعه ای به روز و مجهز از تجهیزات تولید فیلم را در اختیار دارد این مجموعه گستره وسیعی دارد و از کارگاه ها وانبارها گرفته تا دپارتمان های تخصصی تجهیزات فیلمبرداری را در بر می گیرد.

از بخش های قابل توجه موس فیلم انبار وسایل  حمل و نقل عمومی است که شامل اتوموبیل های قدیمی و قطارها و حتی کشتی و هواپیماست.

انبار ماشین های جنگی وانبار اسلحه نیز از بخش های مهم و قابل توجه مجموعه برای فیلم های جنگی هستند.

 

پاین وود استودیو لندن

شهرک سینمایی پاین وود لندن 80 سال است که در عرصه ی فیلمسازی در دنیا فعالیت می کند . این مجموعه طی 10 سال اخیر دفاتر کاری خود را در دیگر کشورها نیز گسترش داده است .

پاین وود مجهز به تمام امکانات و تکنولوژی های به روز در صنعت سینماست.دارای 40 استیج فیلمبرداری است که همگی دارای فضاهای وسیعی هستند که می توان دکورهایی با ارتفاع های مختلف در آنها بنا کرد، همگی آنها در کمترین فاصله امکان دسترسی به دفاتر کار، اتاق های گریم و لباس، انبار وسایل و کارگاه های مختلف را دارند.

بزرگترین، قدیمی ترین و معروف ترین استیج پاین وود ، استیج007 است که درسال 1976 ساخته شده  و طی 43 سال اخیر دو بار دچار حریق شده است.این استیج دارای دو مخزن  آبی در داخل و خارج استیج است.دکور موزه ی لوور در فیلم داوینچی کد در همین استیج ساخته شده است.

معروفیت پاین وود بخاطر استیج های آبی آن نیز هست پاین وود دارای بزرگترین مخزن آب خارجی در کل اروپاست و همینطور از به روزترین امکانات و تجهیزات فیلمبرداری در آب برخوردار است.

این مجموعه دارای 8 هکتار BACKLOT  است که 4 هکتار آن فاقد دکور دائمی و 4 هکتار دیگر آن که در مجاورت مخزن آب خارجی واقع شده است دکور یک اسکله و لنگرگاه است.

 

استودیو بابلزبرگ آلمان – برلین

این استودیو بزرگترین و قدیمی ترین استودیو ی فیلمبرداری در دنیاست که در سال 1912 ساخته شده است. بابلزبرگ دارای 22 استیج فیلمبرداری است علاوه بر این استیج مخزن آب آن 4 متر عمق و 500،000 لیتر گنجایش دارد.همچنین دو استیج بابلزبرگ به ماکت هواپیمایی به ظرفیت 120 نفر و چند واگن قطار و ایستگاه های آن اختصاص دارد.

این استودیو دارای دو بکلات با دو تم فضایی متفاوت است ، یک بکلات شهری نسبتا مدرن به مساحت 8300 مترمربع و یک دهکده ی تاریخی به مساحت 2145 مترمربع.

Metropolitan Backlot  یک فضای شهری است که در 4خیابان در سبک های معماری مختلف ساخته شده است و می تواند لوکیشن شهرهای مختلفی چون نیویورک، لندن، برلین و پاریس باشد.ساختار مدولار نماها این امکان را فراهم می کند تا بنا به نیازتغییراتی در  نما ایجاد شود.

بکلات دهکده ی تاریخی نیز با نماهای گلی و بازاری که مطابق نمونه های تاریخی بنا شده است می تواند لوکیشین دوره های تاریخی دور باشد.قرون وسطای لندن ،یک شهر آلمانی در قرن 18 و یا یک دهکده ی مسیحی. در این دهکده نیز می توان بنا به نیاز در نما تغییراتی ایجاد کرد.

بابلزبرگ همچون دیگر استودیوهایی که قبلا بررسی شدند دارای دپارتمان های تخصصی و حرفه ای تجهیزات فیلمبرداری و پست پروداکشن و کارگاه های مختلف و انبارهای اکسسوار و دفاتر کار هستند. از پتانسیل های جالب توجه در این شهرک سینمایی وجود یک دانشگاه فیلمسازی در مجاورت آن است.

 

نویسنده: غزال صالحی